Marek Maria Karol Babi

Biskup Kościoła Starokatolickiego Mariawitów
10.05.1975 Skierniewice

Biografia

Urodzony 10 maja 1975 roku w Skierniewicach Marek Maria Karol Babi pochodzi z parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Warszawie. Jest absolwentem płockiego Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Stanisława Małachowskiego.

W lipcu 1995 roku, trzy lata po obłóczynach, otrzymał święcenia subdiakonatu i diakonatu. 6 września 1998 roku, po ukończeniu Wyższego Seminarium Duchownego Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w Płocku, zosta˛ł wyświęcony na kapłana w Świątyni Miłosierdzia i Miłości w Płocku. Po święceniach sprawował obowiązki proboszczowskie w parafii św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty i św. Rocha w Wyznawach Nowej Sobótce oraz parafii Przenajświętszego Sakramentu w Kadzidłowej.

Podczas pobytu w Nowej Sobótce podjął się odbudowy wieży kościoła parafialnego, zniszczonej podczas nawałnicy w 1999 roku. W latach 2003–2008 piastował funkcję proboszcza parafii św. Jana Chrzciciela w Lesznie oraz parafii Trójcy Przenajświętszej w Błoniu, a w latach 2008–2016 piastował funkcję proboszcza parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Warszawie i parafii Trójcy Przenajświętszej w Lutkówce.

W 2013 ukończył studia na Wydziale Teologicznym Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, broniąc pracę magisterską pod tytułem Zgromadzenie Sióstr Mariawitek Nieustającej Adoracji Ubłagania w latach 1906–2009 napisaną pod kierunkiem ks. dr. hab. prof. nadzw. Mirosława Michalskiego. W 2015 ukończył na Wydziale Pedagogicznym ChAT studia podyplomowe na kierunku Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna. W latach 2007–2015 był sekretarzem Rady Kościoła Starokatolickiego Mariawitów.

30 czerwca 2015 podczas I sesji Kapituły Generalnej Kościoła Starokatolickiego Mariawitów został wybrany na biskupa. Konsekracja biskupia odbyła się 29 sierpnia 2015 w Świątyni Miłosierdzia i Miłości w Płocku. 31 sierpnia 2015 podczas II sesji Kapituły Generalnej został wybrany na biskupa naczelnego Kościoła Starokatolickiego Mariawitów.

11 lutego 2023 Kapituła Generalna Kościoła Starokatolickiego Mariawitów podjęła uchwałę o zakończeniu kadencji Biskupa Naczelnego bp. M. Karola Babiego, z zachowaniem funkcji biskupa diecezji warszawsko-płockiej. 5 września 2023 Kapituła Generalna ukarała bp. Babiego za niegospodarność, naruszanie procedur finansowych, jednoosobowe podejmowanie decyzji finansowych i prowadzenie działań niezgodnych z interesem Kościoła, zawieszając go w pełnieniu funkcji biskich od 15 października 2023. Kara obejmuje zakaz noszenia insygniów urzędu i sprawowania sakramentów oraz udziału w uroczystościach kościelnych i państwowych. Ponadto bp Karol został odwołany z Płocka i skierowany przez Radę Kościoła do parafii w Wierzbicy.

Jest żonaty, ma trójkę dzieci: dwie córki i syna.

Zobacz pełny artykuł na Wikipedii

Osiągnięcia

Wybrany na biskupa 30 czerwca 2015 podczas I sesji Kapituły Generalnej Kościoła Starokatolickiego Mariawitów.
Konsekracja biskupia 29 sierpnia 2015 w Świątyni Miłosierdzia i Miłości w Płocku.
Wybrany na biskupa naczelnego Kościoła Starokatolickiego Mariawitów 31 sierpnia 2015.
Pełnienie funkcji biskupa naczelnego diecezji warszawsko-płockiej w latach 2015–2023.
Wiceprezes Polskiej Rady Ekumenicznej.

Ciekawostki

Żonaty i ma troje dzieci (dwie córki i syn).
Pochodzi z parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Warszawie.
Odbudował wieżę kościoła parafialnego w Nowej Sobótce po nawałnicy w 1999 roku.

Udostępnij